Deklaracja dostępności

Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach.

Data publikacji strony internetowej: 2023-08-31

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023-08-31

Deklaracja została poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:

  • 2024-03-28 - w związku z corocznym przeglądem pod kątem ewentualnych zmian mogących mieć wpływ na dostępność.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • istnieją udostępnione do pobrania załączniki w postaci plików pdf, doc, docx, których treści nie zostały utworzone przy uwzględnieniu wytycznych dot. dostępności cyfrowej,
  • istnieją odnośniki umieszczone w treści podstron, w których nazwie zawarte są adresy url, z których nie wynika jednoznacznie do jakiego celu prowadzą.

Oświadczenie sporządzono dnia: 2023-08-31

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny. 
Do przeprowadzenia samooceny wykorzystano narzędzia WAVE Web Accessibility Evaluation Tool, PDF Accessibility Checker (PAC) 2021 oraz narzędzie do sprawdzania ułatwień dostępu wbudowane w edytorze tekstu Microsoft Word.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Leszek Bieniek, l.bieniek@zsps.kielce.eu. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 413676741. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Procedura

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.

Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Budynek Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach, ul. Zagórska 14.

  1. Do budynku szkoły prowadzą trzy wejścia:
    • główne,
    • boczne: szatnia dla uczniów,
    • wejście dla osób korzystających z rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami prowadzonej Kieleckie Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane SM. Wejście jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (wyposażone w podjazd dla wózków inwalidzkich).
  2. W budynku znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych (parter, wejście boczne).
  3. Przy wejściu z podjazdem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
  4. Wejście do budynku nie jest zabezpieczone bramkami.
  5. Budynek nie jest wyposażony w windę.
  6. Odstopnice biegów schodowych (pierwszy i ostatni stopień) oznaczono kontrastowymi barwami.
  7. W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
  8. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych.
  9. Przed wejściem do szkoły wyznaczone jest miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
  10. Istnieje możliwość wejścia do budynku z psem asystującym, z wyłączeniem strefy warsztatów szkolnych oraz pracowni technologicznych, gdzie odbywa się nauka praktyczna przyszłych kucharzy, cukierników, kelnerów.
  11. Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych usług tłumacza migowego w godzinach pracy szkoły, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu i godziny.