Biblioteka
BIBLIOTEKA SZKOLNA
Pracownicy Biblioteki i Czytelni: Aleksandra Maderak-Durlej, Dorota Kostyła
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ I SZKOLNEGO CENTRUM MULTIMEDIALNEGO
PONIEDZIAŁEK 7.30 – 16.00
WTOREK 7.30 – 16.00
ŚRODA 7.30 – 16.00
CZWARTEK 7.30 – 16.00
PIĄTEK 7.30 – 14.30
adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ROK SZKOLNY 2021/ 2022
Konkurs „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę” rozstrzygnięty.
I miejsce - Wiktoria Maciejewska
II miejsce - Natalia Matejkiewicz
III miejsce - Zuzanna Skucińska
IV miejsce - Natalia Cielibała
Gratulujemy zwycięzcom.
W ramach Tygodnia Bibliotek 13.05.2022 r. klasy 1B i 1D odwiedziły Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką, gdzie Pani Edyta Grabowska opowiedziała o korzyściach płynących z czytania. W ciekawy sposób przedstawiła wiele ciekawych historii z życia wybitnych twórców, m.in. Juliusza Słowackiego i zachęciła uczniów do czytania poprzez przybliżenie życiorysów: Jakuba Meli na podstawie książki ”Horyzonty” oraz Marie Curie-Skłodowskiej na podstawie wspomnień córki Ewy.
W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich klasa 2C odwiedziła Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Pani Monika Zarzycka przeprowadziła warsztaty „Nie daj się propagandzie” i opowiedziała o korzyściach wynikających z czytania książek. Korzystając z okazji zwiedziliśmy bibliotekę i poznaliśmy zasady funkcjonowania Wypożyczalni, Mediateki, Czytelni Ogólnej i Czytelni Zbiorów Zabytkowych i Regionalnych.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU CZYTELNICZEGO
Miło nam poinformować, że w bibliotecznym konkursie „Tę książkę polecam wszystkim” spośród nadesłanych prac jury wybrało 5.
Oto lista nagrodzonych:
I miejsce – Emilia Kasperek kl.3a
II miejsce – Natalia Matejkiewicz kl.3ag
III miejsce – Kinga Klimczyk kl.3b
IV miejsce – Emilia Sajecka kl.2c
V miejsce – Magdalena Dawgert kl.1d
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór dyplomu oraz nagrody.
PLEBISCYT KSIĄŻKA ROKU 2021 ROZSTRZYGNIĘTY!
Wśród zwycięzców znalazły się nowości zakupione do naszej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zapraszamy do wypożyczania nagrodzonych tytułów:
- Literatura faktu, publicystyka:"TOPR 2. Nie każdy wróci" Beata Sabała - Zielińska
- Literatura obyczajowa, romans: "Zaginiona siostra" Lucinda Riley
- Debiut: "Narzeczona nazisty" Barbara Wysoczańska
- Bestseller: "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie" Natalia de Barbaro
KONKURS SLEEVEFACE, CZYLI UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ
Sleeveface to zdjęcie łączące książkę i czytelnika. Pozujemy z książką w taki sposób, aby okładka i człowiek stworzyły kompletną całość. Najlepszy efekt osiągamy dopasowując się do okładki za pomocą odpowiednio dobranego stroju, elementów tła, kolorystyki, a przede wszystkim odpowiedniego skadrowania. Wystarczy przyjść do biblioteki szkolnej, wziąć książkę i zrobić zdjęcie. Służymy pomocą w realizacji. Najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone.
1 marca
Narodowy Dzień Pamięci
„Żołnierzy Wyklętych”
W naszej bibliotece znajdują się dwie książki o tej tematyce. Pierwsza opisuje świadectwo życia i męczeńskiej śmierci naszej Patronki „Inki”, druga opowiada losy dziewcząt, narzeczonych, żon, – ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH walczących wraz z nimi o wolną Polskę. Często z bronią w ręku, ale także przenosząc meldunki, opatrując rany, organizując kryjówki. Są to książki o miłości i nienawiści, o życiu i o śmierci.
Autor: oprac. Angela Greniuk, fot. okładka publikacji/ Fundacja Dziewczyny w Spektrum
Źródło: facebook.com/FundacjaDziewczynywSpektrum
Dzięki pani Urszuli Stępień-Daszkiewicz FUNDACJA DZIEWCZYNY W SPEKTRUM przekazała do biblioteki szkolnej ZSPS książkę „Pasjonatki. O dziewczynach w spektrum autyzmu”. To bezpłatna publikacja edukacyjna adresowana do wszystkich zainteresowanych tematem, a szczególnie do nauczycieli, uczniów, szkół i poradni, stworzona przez dziewczyny i kobiety w spektrum autyzmu: Ewa Furgał, Dorota Kotas, Karolina „Szarosen” Plewińska i Katarzyna Zwolska-Płusa. Publikacja zawiera m.in. informacje o tym, czym różnią się doświadczenia mężczyzn i kobiet w spektrum autyzmu oraz o specyfice dziewczyńskiego autyzmu, a także podpowiedzi, jak można wspierać autystyczne dziewczyny i kobiety w życiu codziennym, szkole, pracy.
Zapraszamy!!!
Zapraszamy po nowości książkowe !!!!!
W naszej Bibliotece pojawiło się ostatnio sporo nowości wydawniczych zakupionych z projektu „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek szkolnych” dofinansowanego przez Bibliotekę Narodową
w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Oferujemy dużo pozycji do „poczytania”, m.in. powieści obyczajowe (J. Bator „Chmurdalia”, C. Zafon „Marina”, A. Przybyłek „Od pierwszych słów”), młodzieżowe (B. Kosmowska ”Niebieski autobus”,
J. Jagiełło ”Kawa z kardamonem”), cykle fantasy „Księżycowe Miasto” Sarah Mass, „Okrutny Książę” Holly Black, trylogia „Cień i kość” Leigh Bardugo, ale nie brakuje również poważniejszych pozycji.
Znajdziemy tu m.in. takie książki jak powieści sensacyjne Katarzyny Bondy, Katarzyny Puzyńskiej czy Remigiusza Mroza i Wojciecha Chmielarza; historyczne powieści: Antonio Iturbe „Bibliotekarka
z Auschwitz”, Anne Applebaum „Za żelazną kurtyną”, Wojciecha Dutki „Czerń i purpura”, Elżbiety Cherezińskiej „Królowa” oraz biografie i reportaże Wojciecha Jagielskiego oraz wiele innych.
fot. shutterstock.com/zdjęcie ilustracyjne
Święto to zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego jako jeden dzień. Od 2008 roku obchody zostały wydłużone do całego miesiąca. W tym roku biblioteki szkolne świętują pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”. Zapraszamy do udziału w konkursach i akcjach bibliotecznych: Konkurs fotograficzny ”Jesień z książką”, „Przerwa na czytanie”…
UDZIAŁ UCZNIÓW ZSPS W „KONKURSIE RECYTATORSKIM UTWORÓW KAMILA CYPRIANA NORWIDA”
24 września 2021 roku minęła 200.rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły Kinga Klimczyk, Kamil Wróblewski, Krzysztof Cisowski, Natalia Pęcak wzięli udział w „Konkursie recytatorskim utworów Kamila Cypriana Norwida” zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach.
Gratulacje dla uczennicy klasy II C Emilii Sajeckiej za zajęcie I miejsca w wakacyjnym konkursie czytelniczym „Nie bądź egoistą, zabierz książkę na wakacje”.
ZA NAMI X EDYCJA NARODOWEGO CZYTANIA
Z tej okazji 3 września uczniowie klasy II B przedstawili fragment utworu Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Zapraszamy do przeczytania całości dzieła.
ROK SZKOLNY 2020/ 2021
21 marca Światowy Dzień Poezji
Święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku i obchodzone corocznie. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Według UNESCO, ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". Światowy Dzień Poezji obchodzony jest głównie w Paryżu.
Edward Stachura mawiał: ”Wszystko jest poezją i każdy jest poetą”. Poezja łączy, skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii.
A może Wy macie jakieś wiersze pisane do szuflady, które chcielibyście zaprezentować szkolnej społeczności? Zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BOLESŁAW LEŚMIAN
W malinowym chruśniaku
W malinowym chruśniaku, przed ciekawych wzrokiem
Zapodziani po głowy, przez długie godziny
Zrywaliśmy przybyłe tej nocy maliny.
Palce miałaś na oślep skrwawione ich sokiem.
Bąk złośnik huczał basem, jakby straszył kwiaty,
Rdzawe guzy na słońcu wygrzewał liść chory,
Złachmaniałych pajęczyn skrzyły się wisiory
I szedł tyłem na grzbiecie jakiś żuk kosmaty.
Duszno było od malin, któreś, szepcząc, rwała,
A szept nasz tylko wówczas nacichał w ich woni,
Gdym wargami wygarniał z podanej mi dłoni
Owoce, przepojone wonią twego ciała.
(https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/w-malinowym-chrusniaku.pdf)
Henryk Chmielewski znany jako Papcio Chmiel Urodził się w Warszawie 7 czerwca 1923 roku. Twórca serii o przygodach Tytusa, Romka
i A'tomka. Wraz z Januszem Christą, twórcą "Kajka i Kokosza" był prekursorem komiksu w Polsce, a jego bohaterowie stali się ikonicznymi postaciami. Trójka głównych bohaterów była harcerzami - mały, gruby
i nieco przemądrzały A'tomek, wysoki, chudy i nieco zwariowany Romek
i szympans Tytus, którego ta dwójka uczłowieczała. Trio wspomagał swoimi niesamowitymi wynalazkami (zwłaszcza pojazdami) Profesor T. Alent.
Każda księga umieszcza ich w innej roli. Tytus, Romek i A’Tomek zawsze pakują się w jakieś kłopoty, ale jakoś udaje się im z nich wybrnąć.
Świat w komiksie jest bardzo absurdalny i odznacza się błyskotliwym humorem, a jednocześnie zawiera wiele edukacyjnych przesłań dotyczących geografii, ochrony przyrody czy historii („bawiąc uczy”).W komiksie często pojawiał się sam autor jako Papcio Chmiel i z czasem ten pseudonim stał się - obok charakterystycznej fryzury i wąsów - znakiem rozpoznawczym autora.
Pierwsze komiksy o Tytusie, Romku i A'tomku ukazały się w "Świecie Młodych" w 1957 roku
Do tej pory ukazało 31 zeszytów głównego cyklu, pięć albumów historycznych i dwa zbierające wczesne komiksy z tymi bohaterami.
Henryk Jerzy Chmielewski zmarł 21 stycznia 2021 roku.
Lubicie oglądać filmy?
NOC KIN STUDYJNYCH 2020
Kina studyjne to kina mające na celu upowszechnianie kultury filmowej w szczególności poprzez rozpowszechnianie filmów o wysokich walorach artystycznych oraz podejmowanie działalności edukacyjnej adresowanej do młodej widowni kin.
W grudniu kina studyjne w Krakowie organizują pokaz filmów, które prezentowane będą w wirtualnych salach kin 12 grudnia (sobota) oraz 13 grudnia (niedziela) od godz. 12:00 do godz. 23:59. Każda osoba może otrzymać tylko jedną wejściówkę (w danym kinie) - kod na dany film. Linki do formularzy zgłoszeniowych i program dostępne na stronie: https://krakowskienoce.pl/noc_kin2020/244876,0,1,program.html
MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2020
MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2020
Ruszył plebiscyt na najbardziej szałowe słowo 2020!
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN i projekt Słowa klucze. Akcja rozgrywa się w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury 'Ojczysty – dodaj do ulubionych'. Od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Plebiscyt ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane. Jury w składzie: Marek Łaziński, Anna Wileczek, Ewa Kołodziejek, Bartek Chaciński docenią istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.
Zwycięskie słowo wyłoni jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński. Poznamy je na początku grudnia.
Jak i gdzie zagłosować?
https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/Jak-zaglosowac-na-Mlodziezowe-Slowo-Roku;202301.html
Akcja Czytaj PL 2020: 12 bestsellerów znowu za darmo!
Wystartowała akcja Czytaj PL 2020! i potrwa cały miesiąc. Największa w Polsce i na świecie tego rodzaju akcja czytelnicza. W rekordowej edycji Czytaj PL 2019 ponad
50 000 użytkowników przeczytało książki aż 130 tysięcy razy! Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Organizatorzy motywują miłośników książek do bicia kolejnych rekordów i zachęcają, by znowu czytać, oferując w aplikacji Woblink
12 najświeższych tytułów popularnych i uznanych autorów:
1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)
2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)
3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)
4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)
5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)
6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)
7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)
8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)
9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia)
10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)
11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)
12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie)
UWAGA! CZYTANIE POSZERZA HORYZONTY I GROZI POSIADANIEM WŁASNEGO ZDANIA |
DRODZY UCZNIOWIE!
W obecnej sytuacji, kiedy to musimy pozostać w domu, proponujemy Wam korzystanie z książek w formie e-booków, audiobooków a także zasobów internetowych. Mogą Wam pomóc w samodzielnej pracy w domu, a także czytaniu lektur i innych książek mogących umilić ten czas.
1. https://wolnelektury.pl/
To jedno z najważniejszych miejsc w polskim Internecie, w którym znajdziemy teksty w domenie publicznej. Czyli takie, do których prawa autorskie już wygasły. Są tutaj Sienkiewicz, Prus, Żeromski, Mickiewicz – ale także Kipling, Proust, Zola, Ossendowski czy Poe.
Można sobie lekturę wgrać na czytnik i korzystać też z bogatych przypisów albo omówień motywów literackich – te akurat są dostępne online albo w wersji PDF.
Mało kto wie, że Wolne Lektury mają też audiobooki, te są udostępnione na wolnej licencji Creative Commons.
3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych – dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.
Serwis Lektury.gov.pl to realizacja postulatu budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych. Projekt został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.
Serwis zawiera około 2700 książek skonwertowanych na podstawie zasobów Polskiej Biblioteki Internetowej, wciąż jest sporo takich dostępnych tylko tutaj.
Format e-booków to PRC – starsza wersja MOBI. Dla posiadaczy czytników powstał nawet Magiczny katalog Bookini (rozszerzony później o Wolne Lektury), który zawiera linki do wszystkich książek z obu serwisów i pozwala je ściągać bezpośrednio na czytnik – jeśli mamy połączenie z internetem.
5. https://pl.wikisource.org/wiki/
To wielka baza tekstów, podobnie jak na Wolnych Lekturach, dostępnych w domenie publicznej. Znajdziemy tu nie tylko powieści, ale także poezję, publicystykę czy ważne dokumenty sprzed lat. Cechą charakterystyczną Wikiźródeł jest wierność oryginalnemu wydaniu – jeśli np. opracowany tekst Korczaka czy Witkiewicza z lat 30. miał „starą pisownię” – taką też będziemy mieli w e-booku. To nie zawsze ułatwia lekturę, ale nadaje jej specyficzny klimat. Od niedawna książki z Wikiźródeł można już pobierać jako EPUB i MOBI. Wystarczy na stronie książki kliknąć w ikonki odpowiednich formatów, albo wybrać je z lewego menu.
6. http://www.chmuraczytania.pl/
To portal prowadzony przez fundację Festina Lente, z bardzo szczytnym założeniem: Chmura Czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników.
W praktyce – w serwisie mamy głównie klasykę literatury, choć w innych opracowaniach niż te z Wolnych Lektur czy polskich księgarni.
To już autorzy współcześni – kilkaset opowiadań, noweli i powieści z gatunków science fiction, fantasy czy horroru. Większość była publikowana w różnych czasopismach, teraz jest „ocalona od zapomnienia”.
Bochiński, Dębski, Drzewiński, Hałas, Inglot, Jabłoński, Juraszek, Kain, Łukowska, Mortka, Orbitowski, Pawlak, Popik, Sawicki, Szmidt, Żak, Żytowiecki – to tylko niektórzy z autorów, których znajdziemy w tym serwisie.
Do pobierania wymagane jest założenie konta, ale nie wiąże się to z żadnymi zobowiązaniami.
Twórcą serwisu jest Robert J. Szmidt, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika Science Fiction, ostatnio cieszący się zasłużoną sławą jako autor powieści, np. „Szczury Wrocławia” czy „Metro 2033. Otchłań”.
8. Bezpłatne e-booki z Instytutu Pamięci Narodowej
To świetny przykład na popularyzację wiedzy historycznej. Pobierzemy je z portalu edukacyjnego pamiec.pl. Jest sporo publikacji specjalistycznych, ale i takie, które można czytać bez wcześniejszego przygotowania. Formaty to czasami tylko PDF, ale często również czytnikowe.
Ta strona udostępnia za darmo (lub po niewielkiej cenie) sporo tytułów, które zostały wydane w wersji papierowej. W wersji na czytniki ściągniemy je z kilku księgarni: Nexto, Koobe i Publio. Na szczególną uwagę zasługuje monumentalna 12-tomowa Historia muzyki polskiej.
10. https://swiatczytnikow.pl/
National Emergency Library: Internet Archive otwiera ogromną bibliotekę z 1,4 mln e-booków (są i polskie).
11. Księgarnie oraz inne strony udostępniające darmowe e-booki:
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W ciągu roku są dni, a nawet cały miesiąc, kiedy to w sposób szczególny zwracamy uwagę na rolę bibliotek w życiu każdego z nas. W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, w maju z racji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek więcej uwagi poświęcamy bibliotekom publicznym. Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. i ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Tegoroczne hasło brzmi: '' Z książką Ci do twarzy".
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2020 – „Z książką Ci do twarzy”
Z tej okazji ogłosiliśmy wielki konkurs plastyczny/graficzny na logo biblioteki Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach.
Podpisane prace (imię i nazwisko oraz klasa), wykonane dowolną techniką również grafiki komputerowe (format min. A4 lub grafika w rozdzielczości 300 dpi) należy składać w bibliotece szkolnej w terminie do 23.10.2020r. lub przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda rzeczowa. Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie!!!
NAGRODA NIKE 2020
Radek Rak
Literacka Nagroda Nike w tym roku trafiła do Radka Raka za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli".
To już 24 edycja nagrody Nike, przyznawanej od 1997 roku.
Radek Rak (urodzony w 1987 roku) za "Puste niebo" nagrodzony został w 2017 roku Złotym Wyróżnieniem w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego
i był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" była też nominowana m.in. do Nagrody Literackiej "Gdynia", znalazła się także na liście 10 najlepszych książek roku dwumiesięcznika "Książki"-"Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” nawiązuje do "Słowa o Jakóbie Szeli" Brunona Jasieńskiego. Radek Rak jest lekarzem weterynarii i pisarzem, pochodzi z rodziny o chłopskich korzeniach. "Postać Jakuba Szeli fascynowała go od dawna, doszedł do wniosku, że opowieść o rabacji galicyjskiej jest zdominowana przez głosy jej ofiar - galicyjskich ziemian".
Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata - mówił przewodniczący jury profesor Paweł Próchniak.
ROK SZKOLNY 2018/ 2019
Nasza Biblioteka :
Biblioteka szkolna ZSPS jest pracownią interdyscyplinarną służącą wszystkim uczniom i pracownikom szkoły. Gromadzi książki, czasopisma oraz zbiory multimedialne. Dysponuje czytelnią oraz 5 stanowiskami komputerowymi, które umożliwiają użytkownikom korzystanie z Internetu, katalogów bibliotecznych w systemie MOL oraz pracę w podstawowym pakiecie MO.
Bibliotekarki w swej pracy szczególny nacisk kładą na działania informacyjno-bibliograficzne, upowszechnianie czytelnictwa oraz popularyzację wiedzy wśród uczniów. W tym celu podejmują m.in. następujące działania: gromadzą i udostępniają materiały wydawane przez CKE i OKE. Opracowują i upowszechniają wśród nauczycieli i uczniów klas maturalnych materiały pomocnicze dotyczące opisu bibliograficznego oraz zasad tworzenia bibliografii załącznikowej, sporządzają zestawy literatury na dany temat dla uczniów, popularyzują literaturę w formie wizualnych prezentacji w gablotach na korytarzu i na tablicach informacyjnych w czytelni. Zainicjowały i prowadzą od 14 lat szkolną akcję charytatywną na rzecz dzieci z „Dobrej Chaty”. Działania te wspomagają proces dydaktyczny i przyczyniają się do kształtowania jej dobrego wizerunku w środowisku.
Od lutego 2013 roku biblioteka szkolna udostępnia swe zbiory w świeżo wyremontowanych pomieszczeniach.
Cytaty o książkach :
"Kto czyta książki, żyje podwójnie" - Umberto Eco
"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”- chińskie przysłowie
"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów" - Kartezjusz
"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera" – Monteskiusz
![]() |
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
10.12.2018 r.
Konkurs na recenzję rozstrzygnięty
I miejsce – Magdalena Rogula (kl. III DT) - „KORA, KORA. A PLANETY SZALEJĄ”
II miejsce - Aleksandra Pingot (kl. III AT) - „GAUMARDŻOS”
III miejsce – Piotr Gębski (kl. I Z) -„SHERLOCK HOLMES”
Pozostałe recenzje:
Natalia Bednarska (kl. III AT) – „SZEPTEM”
Klaudia Kopcińska (kl. I Z) - „KREW OLIMPU”
Wiktoria Knap (kl. II CT) - „NA SKRAJU ZAŁAMANIA”
Zuzanna Śliwa (kl. II DT) - „BARBARA BRYLSKA W NAJTRUDNIEJSZEJ ROLI”
Serdecznie gratulujemy ;)
4.12.2018 r.
Efekty naszego projektu „Z książką mi do twarzy”. Bardzo dziękujemy naszym czytelnikom za udział.?
28.11.2018r.
27 listopada przedstawiciele klasy 3a odwiedzili wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Dobra Chata". Podczas wieczoru literackiego zaprezentowali efekty projektu "Książką po mapie", przygotowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. ???
6.11.2018 r.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM WOJCIECHEM CHMIELARZEM
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem bibliotekarzem uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Wojciechem Chmielarzem. Spotkanie miało miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach dnia 6.11.2018. Młodzież miała okazję poznać twórczość pisarza, dowiedzieć się ciekawych informacji na temat jego warsztatu pracy. Pan Wojciech Chmielarz to polski dziennikarz i pisarz młodego pokolenia. Wojciech Chmielarz we wcześniejszym życiu zawodowym zajmował się m. in. tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Potem postanowił pisać książki, pozostał jednak w obszarze zbrodni i przestępczości. Zadebiutował w 2012 r. powieścią "Podpalacz", głośno zrobiło się o nim jednak, gdy trzy lata temu otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść "Przejęcie". Obecnie ma na koncie pięciotomowy cykl książek o komisarzu Mortce oraz powieści należące do tzw. cyklu gliwickiego ("Wampir" i "Zombie"). Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i dostarczyło młodzieży cennych wiadomości.
5. 11. 2018 r. UWAGA KONKURS !!!
Drodzy Uczniowie !
Jak wiecie, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka otrzymała 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych. Większość z nich już „rozeszła się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki” ;)
Jeżeli dopiero co przeczytałaś/eś dobrą książkę i chciałabyś/łbyś podzielić się wrażeniami lub też zachęcić innych do jej przeczytania, napisz krótką recenzję i przynieś do biblioteki.
Co powinna zawierać recenzja?
1.Powód, czyli dlaczego akurat sięgnęłaś/ąłeś po tę pozycję (pierwsze słowa powinny zaciekawić innych).
2.Autor, jeśli uważasz że ma to znaczenie możesz umieścić kilka słów o autorze.
3.Treść - przejdź do opisu fabuły. Napisz kim jest/są główny bohater/bohaterowie, gdzie rozgrywa się akcja i jaki jest wątek przewodni lub główny problem (nie streszczaj książki).
4.Najważniejsze Twoje zdanie, czyli nasze spostrzeżenia ująć w taki sposób aby nie zdradzić najważniejszych informacji dotyczących fabuły w 2-3 zdaniach.
5.Podsumowanie, czyli jakie wrażenie zrobiła na Tobie książka (zachęcając lub zniechęcając do przeczytania).
6.”Dodatki”, np. cytat z książki, nawiązanie do podobnej literatury itp.
WSZYSTKIE RECENZJE ZAMIEŚCIMY NA STRONIE SZKOŁY W ZAKŁADCE BIBLIOTEKA. NAJLEPSZE ZOSTANĄ NAGRODZONE A ICH AUTORZY ZAPROSZENI DO STAŁEJ WSPÓŁPRACY.
Na recenzje czekamy do 26 listopada 2018 r.
Recenzja jest subiektywnym postrzeganiem książki i każdy ma prawo do swojego zdania, ważne jest jednak to, aby nie bać się go napisać.
A. M.-D.
NARODOWE CZYTANIE 06.09.2019 r. w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach
UWAGA KONKURS !
W czasie nauki zdalnej nie zapomnij też o chwili relaksu, który możesz spędzić właśnie z książką. Oprócz czytania, można wykorzystać ją w jeszcze inny ciekawy sposób. Biblioteka szkolna zaprasza Cię do udziału w konkursie fotograficznym „UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ”. Wykaż się kreatywnością, wymyśl sposób na zaprezentowanie i zareklamowanie książki, zrób z nią ciekawe zdjęcie, które zachęci innych czytelników do jej przeczytania. Dla zwycięzców nagrody.
Szczegóły w regulaminie konkursu - link
Opracowały: Dorota Kostyła, Aleksandra Durlej