BIBLIOTEKA SZKOLNA

Pracownicy Biblioteki i Czytelni: Aleksandra Maderak-Durlej, Dorota Kostyła

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

PONIEDZIAŁEK                7.30 – 15.20

WTOREK                            7.30 – 16.00

ŚRODA                               7.30 – 16.00

CZWARTEK                      7.30 – 16.00

PIĄTEK                              7.30 – 14.00

 

GODZINY PRACY SZKOLNEGO CENTRUM MULTIMEDIALNEGO

PONIEDZIAŁEK                7.30 – 15.20

WTOREK                            7.30 – 16.00

ŚRODA                                7.30 – 16.00

CZWARTEK                       7.30 – 16.00

PIĄTEK                               7.30 – 14.00

Godziny pracy bibliotekarek

Nasza Biblioteka :

Biblioteka szkolna ZSPS jest pracownią interdyscyplinarną służącą wszystkim uczniom i pracownikom szkoły. Gromadzi książki, czasopisma oraz zbiory multimedialne. Dysponuje czytelnią oraz 5 stanowiskami komputerowymi, które umożliwiają użytkownikom korzystanie   z Internetu, katalogów bibliotecznych w systemie MOL oraz pracę w podstawowym pakiecie MO.

Bibliotekarki w swej pracy szczególny nacisk kładą na działania informacyjno-bibliograficzne, upowszechnianie czytelnictwa oraz popularyzację wiedzy wśród uczniów. W tym celu podejmują m.in. następujące działania: gromadzą i udostępniają materiały wydawane przez CKE i OKE. Opracowują i upowszechniają wśród nauczycieli i uczniów klas maturalnych materiały pomocnicze dotyczące opisu bibliograficznego oraz zasad tworzenia bibliografii załącznikowej, sporządzają zestawy literatury na dany temat dla uczniów, popularyzują literaturę w formie wizualnych prezentacji w gablotach na korytarzu i na tablicach informacyjnych w czytelni. Zainicjowały i prowadzą od 14 lat szkolną akcję charytatywną na rzecz dzieci z „Dobrej Chaty”. Działania te wspomagają proces dydaktyczny i przyczyniają się do kształtowania jej dobrego wizerunku w środowisku.

Od lutego 2013 roku biblioteka szkolna udostępnia swe zbiory w świeżo wyremontowanych pomieszczeniach.       

Cytaty o książkach :

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"  - Umberto Eco

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”- chińskie przysłowie

"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów" - Kartezjusz

"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera" – Monteskiusz

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

10.12.2018 r.

Konkurs na recenzję rozstrzygnięty

I miejsce – Magdalena Rogula (kl. III DT) - „KORA, KORA. A PLANETY SZALEJĄ”     

    II miejsce - Aleksandra Pingot (kl. III AT) - „GAUMARDŻOS”

    III miejsce – Piotr Gębski (kl. I Z) -„SHERLOCK HOLMES”                                                   

Pozostałe recenzje:

Natalia Bednarska (kl. III AT) – „SZEPTEM”

Klaudia Kopcińska (kl. I Z) - „KREW OLIMPU”

Wiktoria Knap (kl. II CT) - „NA SKRAJU ZAŁAMANIA”

Zuzanna Śliwa (kl. II DT) - „BARBARA BRYLSKA W NAJTRUDNIEJSZEJ ROLI”

Serdecznie gratulujemy ;)

4.12.2018 r.

Efekty naszego projektu „Z książką mi do twarzy”. Bardzo dziękujemy naszym czytelnikom za udział.?

książka 1

książka 2

książka 3

książka 4

książka 5

książka 6

książka 7

książka 8

książka 9

książka 10

28.11.2018r.

27 listopada przedstawiciele klasy 3a odwiedzili wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Dobra Chata". Podczas wieczoru literackiego zaprezentowali efekty projektu "Książką po mapie", przygotowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. ???

Dobra Chata 1

Dobra Chata 2

Dobra Chata 3

6.11.2018 r.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM WOJCIECHEM CHMIELARZEM

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem bibliotekarzem uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Wojciechem Chmielarzem. Spotkanie miało miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach dnia 6.11.2018. Młodzież miała okazję poznać twórczość pisarza, dowiedzieć się ciekawych informacji na temat jego warsztatu pracy. Pan Wojciech Chmielarz to polski dziennikarz i pisarz młodego pokolenia. Wojciech Chmielarz we wcześniejszym życiu zawodowym zajmował się m. in. tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Potem postanowił pisać książki, pozostał jednak w obszarze zbrodni i przestępczości. Zadebiutował w 2012 r. powieścią "Podpalacz", głośno zrobiło się o nim jednak, gdy trzy lata temu otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść "Przejęcie". Obecnie ma na koncie pięciotomowy cykl książek o komisarzu Mortce oraz powieści należące do tzw. cyklu gliwickiego ("Wampir" i "Zombie"). Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i dostarczyło młodzieży cennych wiadomości.

Chmielarz

5. 11. 2018 r.   UWAGA KONKURS !!!

konkurs biblioteka 2018

Drodzy Uczniowie !

Jak wiecie, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka otrzymała 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych. Większość z nich już „rozeszła się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki” ;)

Jeżeli dopiero co przeczytałaś/eś dobrą książkę i chciałabyś/łbyś podzielić się wrażeniami lub też zachęcić innych do jej przeczytania, napisz krótką recenzję i przynieś do biblioteki.

Co powinna zawierać recenzja?

1.Powód, czyli dlaczego akurat sięgnęłaś/ąłeś po tę pozycję (pierwsze słowa powinny zaciekawić innych).

2.Autor, jeśli uważasz że ma to znaczenie możesz umieścić kilka słów o autorze.

3.Treść - przejdź do opisu fabuły. Napisz kim jest/są główny bohater/bohaterowie, gdzie rozgrywa się akcja i jaki jest wątek przewodni lub główny problem (nie streszczaj książki).

4.Najważniejsze Twoje zdanie, czyli nasze spostrzeżenia ująć w taki sposób aby nie zdradzić najważniejszych informacji dotyczących fabuły w 2-3 zdaniach.

5.Podsumowanie, czyli jakie wrażenie zrobiła na Tobie książka (zachęcając lub zniechęcając do przeczytania).

6.”Dodatki”, np. cytat z książki, nawiązanie do podobnej literatury itp.

WSZYSTKIE RECENZJE ZAMIEŚCIMY NA STRONIE SZKOŁY W ZAKŁADCE BIBLIOTEKA. NAJLEPSZE ZOSTANĄ NAGRODZONE A ICH AUTORZY ZAPROSZENI DO STAŁEJ WSPÓŁPRACY.

Na recenzje czekamy do 26 listopada 2018 r.

Recenzja jest subiektywnym postrzeganiem książki i każdy ma prawo do swojego zdania, ważne jest jednak to, aby nie bać się go napisać.

A. M.-D.

NARODOWE CZYTANIE 06.09.2019 r. w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach

UWAGA KONKURS !

W czasie nauki zdalnej nie zapomnij też o chwili relaksu, który możesz spędzić właśnie z książką. Oprócz czytania, można wykorzystać ją w jeszcze inny ciekawy sposób. Biblioteka szkolna zaprasza Cię do udziału w konkursie fotograficznym „UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ”. Wykaż się kreatywnością, wymyśl sposób na zaprezentowanie i zareklamowanie książki, zrób z nią ciekawe zdjęcie, które zachęci innych czytelników do jej przeczytania. Dla zwycięzców nagrody.

Szczegóły w regulaminie konkursu - link

                                                                         Opracowały: Dorota Kostyła, Aleksandra Durlej

                                                                                    

20181123 131152

IMG 20181121 125353

Galeria

NAGRODA NIKE 2020

nike 2020

Radek Rak

Literacka Nagroda Nike w tym roku trafiła do Radka Raka za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli".

To już 24 edycja nagrody Nike, przyznawanej od 1997 roku.

Radek Rak (urodzony w 1987 roku) za "Puste niebo" nagrodzony został w 2017 roku Złotym Wyróżnieniem w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego
i był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" była też nominowana m.in. do Nagrody Literackiej "Gdynia", znalazła się także na liście 10 najlepszych książek roku dwumiesięcznika "Książki"-"Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” nawiązuje do "Słowa o Jakóbie Szeli" Brunona Jasieńskiego. Radek Rak jest lekarzem weterynarii i pisarzem, pochodzi z rodziny o chłopskich korzeniach. "Postać Jakuba Szeli fascynowała go od dawna, doszedł do wniosku, że opowieść o rabacji galicyjskiej jest zdominowana przez głosy jej ofiar - galicyjskich ziemian".

Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata - mówił przewodniczący jury profesor Paweł Próchniak.

PAŹDZIERNIK -

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK  SZKOLNYCH

W ciągu roku są dni, a nawet cały miesiąc, kiedy to w sposób szczególny zwracamy uwagę na rolę bibliotek w życiu każdego z nas. W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, w maju z racji Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek więcej uwagi poświęcamy bibliotekom publicznym. Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. i ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Tegoroczne hasło brzmi: '' Z książką Ci do twarzy".

miesiąc bibliotek 2020

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2020 – „Z książką Ci do twarzy”

Z tej okazji ogłosiliśmy wielki konkurs plastyczny/graficzny na logo biblioteki Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach.

Podpisane prace (imię i nazwisko oraz klasa), wykonane dowolną techniką również grafiki komputerowe (format min. A4 lub grafika w rozdzielczości 300 dpi) należy składać w bibliotece szkolnej w terminie do 23.10.2020r. lub przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda rzeczowa. Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie!!!