OGÓLNOPOLSKI KONKURS CUKIERNICZY

Lodami o smaku szampana zachwycili międzynarodowe jury nasi uczniowie. Dzięki swemu pomysłowi zdobyli pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Cukierniczym. Marcel Buras z klasy 2 b i Maciej Kowalski z klasy 2 c zwyciężyli w konkursie „Deser Na Dychę”, zorganizowanym podczas Targów Gastronomicznych w Katowicach. Chłopcy zakwalifikowali się do finału, w którym wystąpiło 10 par uczniów ze szkół gastronomicznych z całego kraju. Zwycięstwo przyniósł im oryginalny pomysł. Głównym bohaterem deseru, który mieli przygotować uczestnicy były lody. Nasi uczniowie sporządzili zatem lody o smaku truskawki i szampana podane na brownie z musem truskawkowym. Marcel i Maciej przygotowywali się do ww. konkursu pod okiem pana Mariusza Bezaka. GRATULUJEMY!!!

Czytaj więcej na https://echodnia.eu/swietokrzyskie/szampanskie-podniebienie-uczniow-kieleckiego-gastronomika-najlepszym-deserem-w-konkursie-cukierniczym/ar/14000663#jedzenie-i-zabawahttp://www.radio.kielce.pl/pl/post-83745

 1

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY O ŻYWNOŚCI

W dniach 14 - 15 marca 2019 r. w Poznaniu odbył się finał XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności. Organizatorem Olimpiady jest Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego oraz ZSPS w Poznaniu. Naszą szkołę reprezentowała Agnieszka Duda uczennica klasy IIBT, która zdobyła tytuł finalisty i dzięki temu jest zwolniona z części teoretycznej egzaminu zawodowego. Gratulujemy !!! Wszystkich chętnych do osiągnięcia podobnego sukcesów zapraszamy do zmagań olimpijskich w przyszłym roku.

olimpżywn

ZSPS SZKOŁĄ EUROPEJSKĄ

15 maja 2019 r. w Brukseli nasza szkoła zdobyła nagrodę za realizację projektu w kategorii Best Public Engagement Programme EASO 2019- Program Najlepszego Zaangażowania Publicznego EASO 2019. Jak już wcześniej wspominaliśmy Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach przyłączył się do inicjatywy podjętej przez Europejskie Stowarzyszenia Badań nad Otyłością- European Association for the Study of Obesity -EASO. Działania, które szkoła podjęła w związku ww. projektem zostały bardzo dobrze ocenione i nagrodzone przez Kapitułę EASO. Koordynatorkami projektu były: p. Anna Puszyńska i p. Anna Różowicz. GRATULUJEMY !!!

puszyńska różowicz

OGÓLNOPOLSKI KONKURS BHP

Uczennica klasy 1 Z Klaudia Kopcińska dnia 22 maja 2019 r. w Warszawie, uczestniczyła w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Zasadach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Klaudia reprezentowała województwo świętokrzyskie po zdobyciu I miejsca w etapie regionalnym. Otrzymała z rąk organizatorów - przedstawicieli Związku Rzemiosła Polskiego oraz Państwowej Inspekcji Pracy, dyplom uznania. Opiekunką Klaudii jest pani Małgorzata Zaborowska.

konkurs bhp

NAJLEPSI MŁODZI PIEKARZE W POLSCE UCZĄ SIĘ W KIELCACH

Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach. Nagrodzeni w ogólnopolskim konkursie młodych piekarzy. Na zdjęciu (od lewej): Igor Olejarczyk, kucharz; Karol Lipski, kucharz; Małgorzata Banasik - Rusak, dyrektor szkoły ZSPS w Kielcach; Mariusz Bezak, nauczyciel przedmiotów zawodowych; Martyna Pawłowska, piekarz i Maciej Kowalski, piekarz
Kielce. 12.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Martyna Pawłowska i Maciej Kowalski z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie „Zboża najwyższej jakości - powrót do zbóż pradawnych”, który odbył się kilka dni temu w Rzeszowie.

- Przepisy musieliśmy stworzyć swoje. Wymogiem było wykorzystanie zbóż pradawnych, których się już teraz nie używa. Mąka jest inna, inaczej wygląda ciasto chlebowe. Piekliśmy chleb na piwie porter, bułeczki owsiane i bułeczki gryczane. Kryzysów było całkiem sporo, ale na szczęście wszystko się udało - mówią zwycięzcy.

Uczniowie z Kielc musieli w swoich wypiekach wykorzystać mąkę pochodzącą między innymi z orkiszu, płaskurki i samopszy, czyli dawnych odmian pszenicy. Mariusz Bezak, nauczyciel przedmiotów zawodowych, który przygotowywał młodych piekarzy mówi, że w opracowaniu odpowiednich przepisów bardzo pomogła fachowa literatura na temat dawnych zbóż.

W kolejnej konkurencji drugi zespół uczniów z kieleckiego gastronomika musiał przygotować dwudaniowy obiad z deserem. Karol Lipski oraz Igor Olejarczyk zaprezentowali jurorom zupę chrzanową na maślance z kulką jajeczną oraz bekonem, kaszą, grzybami i szczypiorkiem, a także polędwicę wieprzową z kaszą pęczak i burakami. Na deser przygotowali kilka rodzajów trufli. Zdobyli szóste miejsce. Jak twierdzą, pogrążył ich deser.

- Był bardzo pracochłonny i dużo czasu na niego poświęciliśmy, a mimo to nam nie wyszedł. Gdyby nie deser, to na pewno zajęlibyśmy bardzo wysokie miejsce, bo zupa i drugie danie były świetnie ocenione. Ale ta wiedza, którą zdobyliśmy, na pewno się przyda. Kto wie, może tych przepisów będziemy używali kiedyś w naszych własnych restauracjach - mówią młodzi kucharze.

Małgorzata Banasik-Rusak, dyrektor Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego jest pewna, że wysoki wynik, który osiągnęli jej uczniowie, ułatwi im w przyszłości znalezienie dobrej pracy w wyuczonym zawodzie. Nie ukrywa, że jej ambicją jest, by w przyszłości ogólnopolski finał konkursu „Zboża najwyższej jakości - powrót do zbóż pradawnych” odbył się w Kielcach.

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-79515

najlepsi