BIBLIOTEKA SZKOLNA

 

Pracownicy Biblioteki i Czytelni: Aleksandra Maderak-Durlej, Dorota Kostyła

Godziny pracy biblioteki:

Poniedziałek:  7:30 – 15:00

Wtorek:  7:30 – 15:00

Środa:  7:30 – 16:00

Czwartek:  7:30 – 16:00

Piątek:  7:30 – 14.00

 

Godziny pracy bibliotekarek

 

Nasza Biblioteka :

Biblioteka szkolna ZSPS jest pracownią interdyscyplinarną służącą wszystkim uczniom i pracownikom szkoły. Gromadzi książki, czasopisma oraz zbiory multimedialne. Dysponuje czytelnią oraz 5 stanowiskami komputerowymi, które umożliwiają użytkownikom korzystanie   z Internetu, katalogów bibliotecznych w systemie MOL oraz pracę w podstawowym pakiecie MO.

Bibliotekarki w swej pracy szczególny nacisk kładą na działania informacyjno-bibliograficzne, upowszechnianie czytelnictwa oraz popularyzację wiedzy wśród uczniów. W tym celu podejmują m.in. następujące działania: gromadzą i udostępniają materiały wydawane przez CKE i OKE. Opracowują i upowszechniają wśród nauczycieli i uczniów klas maturalnych materiały pomocnicze dotyczące opisu bibliograficznego oraz zasad tworzenia bibliografii załącznikowej, sporządzają zestawy literatury na dany temat dla uczniów, popularyzują literaturę w formie wizualnych prezentacji w gablotach na korytarzu i na tablicach informacyjnych w czytelni. Zainicjowały i prowadzą od 14 lat szkolną akcję charytatywną na rzecz dzieci z „Dobrej Chaty”. Działania te wspomagają proces dydaktyczny i przyczyniają się do kształtowania jej dobrego wizerunku w środowisku.

Od lutego 2013 roku biblioteka szkolna udostępnia swe zbiory w świeżo wyremontowanych pomieszczeniach.       

 

Cytaty o książkach :

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"  - Umberto Eco

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”- chińskie przysłowie

"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów" - Kartezjusz

"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera" – Monteskiusz

 
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

10.12.2018 r.

Konkurs na recenzję rozstrzygnięty

I miejsce – Magdalena Rogula (kl. III DT) - „KORA, KORA. A PLANETY SZALEJĄ”     

    II miejsce - Aleksandra Pingot (kl. III AT) - „GAUMARDŻOS”

    III miejsce – Piotr Gębski (kl. I Z) -„SHERLOCK HOLMES”                                                   

Pozostałe recenzje:

Natalia Bednarska (kl. III AT) – „SZEPTEM”

Klaudia Kopcińska (kl. I Z) - „KREW OLIMPU”

Wiktoria Knap (kl. II CT) - „NA SKRAJU ZAŁAMANIA”

Zuzanna Śliwa (kl. II DT) - „BARBARA BRYLSKA W NAJTRUDNIEJSZEJ ROLI”

Serdecznie gratulujemy ;)

 

4.12.2018 r.

Efekty naszego projektu „Z książką mi do twarzy”. Bardzo dziękujemy naszym czytelnikom za udział.😊

książka 1

książka 2

książka 3

książka 4

książka 5

książka 6

książka 7

książka 8

książka 9

książka 10

28.11.2018r.

27 listopada przedstawiciele klasy 3a odwiedzili wychowanków Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Dobra Chata". Podczas wieczoru literackiego zaprezentowali efekty projektu "Książką po mapie", przygotowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 😊😊😊

Dobra Chata 1

Dobra Chata 2

Dobra Chata 3

6.11.2018 r.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM WOJCIECHEM CHMIELARZEM

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem bibliotekarzem uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Wojciechem Chmielarzem. Spotkanie miało miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach dnia 6.11.2018. Młodzież miała okazję poznać twórczość pisarza, dowiedzieć się ciekawych informacji na temat jego warsztatu pracy. Pan Wojciech Chmielarz to polski dziennikarz i pisarz młodego pokolenia. Wojciech Chmielarz we wcześniejszym życiu zawodowym zajmował się m. in. tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Potem postanowił pisać książki, pozostał jednak w obszarze zbrodni i przestępczości. Zadebiutował w 2012 r. powieścią "Podpalacz", głośno zrobiło się o nim jednak, gdy trzy lata temu otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść "Przejęcie". Obecnie ma na koncie pięciotomowy cykl książek o komisarzu Mortce oraz powieści należące do tzw. cyklu gliwickiego ("Wampir" i "Zombie"). Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i dostarczyło młodzieży cennych wiadomości.

Chmielarz

5. 11. 2018 r.   UWAGA KONKURS !!!

konkurs biblioteka 2018

Drodzy Uczniowie !

Jak wiecie, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka otrzymała 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych. Większość z nich już „rozeszła się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki” ;)

Jeżeli dopiero co przeczytałaś/eś dobrą książkę i chciałabyś/łbyś podzielić się wrażeniami lub też zachęcić innych do jej przeczytania, napisz krótką recenzję i przynieś do biblioteki.

Co powinna zawierać recenzja?

1.Powód, czyli dlaczego akurat sięgnęłaś/ąłeś po tę pozycję (pierwsze słowa powinny zaciekawić innych).

2.Autor, jeśli uważasz że ma to znaczenie możesz umieścić kilka słów o autorze.

3.Treść - przejdź do opisu fabuły. Napisz kim jest/są główny bohater/bohaterowie, gdzie rozgrywa się akcja i jaki jest wątek przewodni lub główny problem (nie streszczaj książki).

4.Najważniejsze Twoje zdanie, czyli nasze spostrzeżenia ująć w taki sposób aby nie zdradzić najważniejszych informacji dotyczących fabuły w 2-3 zdaniach.

5.Podsumowanie, czyli jakie wrażenie zrobiła na Tobie książka (zachęcając lub zniechęcając do przeczytania).

6.”Dodatki”, np. cytat z książki, nawiązanie do podobnej literatury itp.

WSZYSTKIE RECENZJE ZAMIEŚCIMY NA STRONIE SZKOŁY W ZAKŁADCE BIBLIOTEKA. NAJLEPSZE ZOSTANĄ NAGRODZONE A ICH AUTORZY ZAPROSZENI DO STAŁEJ WSPÓŁPRACY.

Na recenzje czekamy do 26 listopada 2018 r.

Recenzja jest subiektywnym postrzeganiem książki i każdy ma prawo do swojego zdania, ważne jest jednak to, aby nie bać się go napisać.

A. M.-D.

 

Galeria