W ZSPS młodzież zdobywa wiedzę i umiejętności nie tylko na lekcjach języka polskiego,historii,WOS czy WOK, ale również uczestnicząc w różnych imprezach, akcjach uroczystościach i konkursach. Chcemy, aby nasi uczniowie byli: otwarci na świat oraz człowieka, tolerancyjni,nowocześni, żeby rozwijali  swoje pasje. 

Zrealizowali więc ciekawe ogólnopolskie projekty, np.:„JA CZYTAM”, „PROJEKT Z KLASĄ”, „STOP DYSKRYMINACJI - RAZEM MAMY SIŁĘ” AMNESTY INTERNATIONAL i biorą udział w kolejnych, takich jak: „FILHARMONIA / OSTROŻNIE, WCIĄGA!!!”, czy ŚWIĘTOKRZYSKA  AKADEMIA FILMOWA”.

Odwiedzają instytucje kultury, wyjeżdżają na interesujące wycieczki, są wolontariuszami. Przygotowali do druku i profesjonalnie wydali książkę, zawierającą  zbiór swoich opowiadań. Publikują tomiki poezji z własnymi ilustracjami.

Oto kilka zdjęć...         

1

2

3

4

6

7

8

10

 

 

 

Edukacja humanistyczna, obywatelska i społeczna.

    W ZSPS młodzież zdobywa wiedzę i umiejętności nie tylko na lekcjach, ale również uczestnicząc w różnych wydarzeniach.

Prezentujemy KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH IMPREZ, AKCJI I UROCZYSTOŚCI W ROKU SZKOLNYM 2015/16.

 

Wrzesień :

 

• 05 września - w ramach 4 edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie - cała społeczność ZSPS czytała  „Lalkę”, czyli jedno z najwybitniejszych dzieł Bolesława Prusa.

 

• 22 września uczestniczyliśmy w niezwykle ważnej uroczystości nadania szkołom wchodzącym w skład ZSPS, tj. Technikum nr 3 i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 3 w Kielcach, imienia Danuty Siedzikówny "Inki" – bohaterskiej oraz niezłomnej sanitariuszki i łączniczki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W tym dniu został także poświęcony nowy sztandar naszej szkoły. Październik:

 

• 01 i 02 października uczniowie klas czwartych z wielkim entuzjazmem wzięli udział w programie „ Filharmonia / ostrożnie, wciąga !!!” zorganizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do zapoznania się z ofertą Filharmonii Świętokrzyskiej. Uczestnictwo w programie daje szansę na bezpłatny wstęp na wybrane przez siebie koncerty symfoniczne organizowane przez tę instytucję kultury. 

 

 

• 06 października członkowie Szkolnej Grupy Amnesty Interntional Polska, uczestniczący w projekcie antydyskryminacyjnym „Stop Dyskryminacji – razem mamy siłę”, odwiedzili Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach i wzięli udział w warsztatach dotyczących mowy nienawiści w przestrzeni publicznej oraz zwiedzili wystawę czasową poświęconą tej tematyce.

 

• 07 października uczniowie z klasy II e oraz II e udali się na wycieczkę do Tyńca i Krakowa. Zwiedzili Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, po którym oprowadził ich jeden z zakonników. W dalszej części wycieczki grupa udała się do Krakowa, aby zobaczyć Zamek Królewski na Wawelu i inne ciekawe miejsca w „ grodzie Kraka”.

 

• 07 października grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w Warsztatach Filmowych Plus w Ośrodku Pozytywnego Dialogu Fundacji Camposfera w Klimontowie. Warsztat integracyjny i antydyskryminacyjny poprowadził Jakub Kubiec. Kolejnym punktem programu była projekcja filmu „Charlle”, którego tematyka dotyczyła praw człowieka, przeciwdziałania dyskryminacji, stereotypom i uprzedzeniom.

 

• 15 października włączyliśmy się w obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami. To ogólnopolska inicjatywa, która ma zachęcać do pomocy potrzebującym. W szkole odbyły się spotkania, dyskusje i pokaz filmu, w którym młodzi ludzie opowiadają o tym, dlaczego musieli opuścić swój kraj. Zorganizowaliśmy również na terenie naszej szkoły wystawę poświęconą prawom człowieka.

 

• 19 października uczniowie klas II d i IV TG c wybrali się do Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach na zaskakujący, pełen symbolicznych scen i aluzji do współczesnej sytuacji społeczno – politycznej spektakl pod tytułem „Kordian” w reżyserii P. Szczerskiego.

 

• 27 października uczniowie klasy I b uczestniczyli w lekcji bibliotecznej zorganizowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Dowiedzieli się, jak funkcjonuje ta placówka, jakie posiada zbiory i co oferuje czytelnikom. Poznali także zasady i spsoby pozyskiwania potrzebnych informacji.

 

• 28 października odwiedziliśmy kieleckie cmentarze. Przed Świętem Zmarłych uczciliśmy pamięć byłych pracowników naszej szkoły oraz zapaliliśmy lampki na mogiłach bohaterów, którzy polegli w walce o wolną Polskę.

 

• 29 października w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie klas czwartych wzięli udział w kolejnym cyklu warsztatów, poświęconych tym razem planowaniu ścieżki kariery zawodowej. Zajęcia prowadzili studenci UJK, pod kierunkiem opiekunki, Pani Małgorzaty Wireckiej – Zemsty, pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

 

Listopad:

 

• 10 listopada wspólnie obchodziliśmy 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić tę niezwykle ważną dla każdego Polaka rocznicę,przygotowaliśmy skłaniającą do refleksji akademię  pt „Wolność udostępnij”, którą obejrzała cała społeczność ZSPS.

 

• 18 listopada grupa uczniów ZSPS, w ramach warsztatów prowadzonych przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, uczestniczyła grze ekonomicznej „Chłopska Szkoła Biznesu”,która w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, promuje postawę przedsiębiorczą, rozwija kompetencje społeczne graczy, kreatywność, myślenie strategiczne i świetnie integruje grupę.

 

• 18 listopada członkowie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego z ZSPS wzięli udział w konkursie internetowym „ Czytam, bo...‘’ w ramach ogólnopolskiej akcji „JA CZYTAM”.

 

• W dniu 19 listopada grupa uczniów naszej szkoły skorzystała z zaproszenia Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach i uczestniczyła w oficjalnym otwarciu wystawy fotograficznej Macieja Byczkowskiego pt. „Prawa człowieka – dostrzegam”. Zdjęcia ilustrowały m.in. takie pojęcia jak: równość, braterstwo, twórczość, własność  i opatrzone były komentarzami, na które składały się fragmenty wypowiedzi najwybitniejszych polskich humanistów. Uczniowie wzięli także udział w warsztatach edukacyjnych.

 

• 23 i 27 listopada uczniowie klas I d i II e naszego technikum ukończyli warsztaty kompetencji międzykulturowych zorganizowane przez Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego przy ul. Planty7 w Kielcach. Uczniowie obejrzeli także wystawę "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce.

 

• 27 listopada uczennice naszego technikum, działające w Szkolnym Klubie Filmowym, uczestniczyły w warsztatach filmowych Krzysztofa Miklaszewskiego, dyrektora artystycznego XXI festiwalu Form Dokumentalnych Nurt. Tegoroczne spotkanie warsztatowe z uczniami i studentami z Kielc dotyczyło procesu powstawania wybitnych spektakli teatralnych polskiej sceny lat 70 XX wieku, zaś inspiracją do rozmów i warsztatów filmowych była twórczość Tadeusza Kantora.

 

Grudzień:

 

• 01 grudnia przystąpiliśmy do ogólnopolskiego konkursu „Projekt z klasą”, który organizuje wydawnictwo „Nowa Era” i jesteśmy jedyną szkołą reprezentującą Kielce :)) W ramach realizacji projektu w bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy I b odwiedzą najważniejsze instytucje kultury, działające w naszym mieście.

 

• 01grudnia w WDK  Julia Przetak, uczennica klasy III TŻ, otrzymała nagrodę za zajęcie I miejsca w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "STOP DOPAŁKOM".Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

 

• 14 grudnia pierwszy raz w Kielcach i to właśnie w naszej szkole zorganizowaliśmy „Żywą Bibliotekę” Kilkuset gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych spotkało się w ZSPS z przedstawicielami różnych narodowości, religii i światopoglądów. Wydarzenie służy budowaniu wzajemnego zrozumienia, szacunku i empatii. Z młodzieżą spotkały się tzw. „Żywe Książki”. Wśród nich m.in.: buddysta, weganin, klerycy, protestant i Rom. Młodzież uznała „Żywą Bibliotekę” za bardzo ciekawą inicjatywę. „Żywą Bibliotekę” po raz pierwszy zorganizowała w 2000 roku młodzież z Danii, działająca w organizacji "Stop Przemocy".

 

• 22 grudnia odbyły się w naszej szkole Jasełka bożonarodzeniowe połączone ze spotkaniem opłatkowym, w którym uczestniczyli: Dyrekcja, Grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, uczniowie oraz nauczyciele emeryci .

 

Styczeń:

 

• 13 stycznia odwiedziliśmy pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Kielcach. Zaprezentowaliśmy inscenizację słowno-muzyczną związaną ze świętem Bożego Narodzenia,a następnie obdarowaliśmy podopiecznych i personel wypiekami, które sami przygotowaliśmy w szkole.